Nový tovar doplníme čoskoro .

Polievanie bonsajov

Najčastejšia otázka pri kúpe bonsai je ako ho mám strihať . Až druhá otázka je ako a ako často mám bonsai polievať . Prvá a najdôležitejšia vec pri našom prvom stromčeku je udržať stromček pri živote . Často počujem že sa namiesto polievania iba rosí.

Najlepšie prirovnanie je asi to, že keď som smädný, tak sa nesprchujem ale napijem sa!

Najlepšie je polievať bonsai ráno. V prírode to vyrieši ranná rosa a dážď .  Bonsai je preto dobre umiesniť na dobre viditeľnom mieste . Najlepšie do kuchyne, kde sa ráno každý  najviac zdržiava. Je dobré mať pripravenú vodu,či už vo fľaši alebo v konvičke . Ja osobne používam nadstavec na pet fľaše . Stromček zalejeme z vrchu . Tým že má nadstavec prípadne konvica jemné dierky sa voda dostane rovnomerne na celý povrch substrátu. Pokiaľ sa voda pekne nevpije, treba stromček poliať viackrát a samozrejme čím skôr presadiť.

Ja osobne preferujem dažďovú vodu ale doma polievam s klasickou z vodovodu. Necháva to síce biely povlak na miske a substráte, ale ten pekne zojde dole ked začnem na jar zase používať dažďovú vodu.

Bonsai je dobre poliaty ak sa nám do podmisky vyleje voda. Vodu v podmiske nenechávame ale vylievame ju von. Zabránime tým zahnívaniu koreňov. Dobré riešenie je vysypať do podmisky zeolit alebo iný nasiakavý substrát . Ten vodu nasiakne a pomali uvolňuje, čím máme vyriešenú aj zvýšenu vlhkosť hlavne keď je stromček v suchom prostredí. Ďalšia zálievka sa aplikuje po preschnutí substrátu . Ak máte stromček zasadení v akadame tá po preschnuti zosvetleje ale treba zahrabnúť do substrátu či je aj hlbšie v miske suchý. Niekedy je na vrchu suchý a pod povrchom mokrý. Vtedy ešte nezalievame! Samozrejme sú druhy stromov ktoré nenechávame presychať, napr. Carmona a Serissa majú radšej mokrejší substrát . Fikus a Brest sa môže nechať preschnúť . Ak ideme preč na dlhšiu dobu tak stromček ponoríme do nadoby s vodou aspoň na desať minút . Takto vodou nasiaknutý stromček potom dáme niekde to tieňa, ideálne do kúpelne (chlad  a tma). Ďalšia možnosť je použiť knot keď jeden koniec vsunieme do substrátu a druhý do vedra s vodou. Mne sa v letných horúčavách osvedčilo dať malé stromčeky na veľkú podmisku a len do nej dolievať vodu. Stromčeky si ju zo spodu samé naťahali.

Pokiaľ sa nám stane že stromček viac preschne je lepšie polievať striedmo,pomaly . Nie je dobré na suchý stromček hneď  naliať veľa vody je to dvojitý šok. Najprv preschne a potom zase veľa vody.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri polievaní je zloženie subsrátu. Pokiaľ je bonsaj zasadení v akadame , teramole , perlite alebo v inom neorganickom substráte môžme polievať viac . Voda sa nasiakne do substrátu a ten ju pozvoľne uvoľňuje . Plus  bonsai len ťažko prelejete . Mínus žiadne živiny a v letných mesiacoch veľmi rýchlo preschne. Doporučujem pre skúsenejších pestovateľov ktorý si ustrážia zálievku a hnojenie. Prípadne  si bonsai zasadíme do substrátu, zloženého z neorganického(akadama,zeolit atď.)  + organického(rašelina) . Dlhšie nám udrží vodu , hnojivo sa skôr naviaže na organiku . Každý skúsený pestovateľ si časom začne miešať vlastný substrát . Vyskúša si viacero zložiek v rôznych pomeroch a v rôznych cenových reláciach. Na panelákovom balkone vyschne bonsai skôr ako niekomu v záhrade pri potoku . Iná vzdušná vlhkosť ,tieň a dalšie okolnosti ktoré musíme brať v úvahu.

Preto nie je dobré slepo následovať rôzne super substráty na bonsaje ale odskúšať si podľa skúseností a použiť najprv čo máme doma .  Prípadne sa poradiť s bonsajistom z vášho okolia . Prípadne Vám rádi pomôžeme.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie