Polievanie bonsajov

Najčastejšia otázka pri kúpe bonsai je ako ho mám strihať . Až druhá otázka je ako a ako často mám bonsai polievať . Prvá a najdôležitejšia vec pri našom prvom stromčeku je udržať stromček pri živote . Často počujem že sa namiesto polievania iba rosí.

Najlepšie prirovnanie je asi to, že keď som smädný, tak sa nesprchujem ale napijem sa!

Najlepšie je polievať bonsai ráno. V prírode to vyrieši ranná rosa a dážď .  Bonsai je preto dobre umiesniť na dobre viditeľnom mieste . Najlepšie do kuchyne, kde sa ráno každý  najviac zdržiava. Je dobré mať pripravenú vodu,či už vo fľaši alebo v konvičke . Ja osobne používam nadstavec na pet fľaše . Stromček zalejeme z vrchu . Tým že má nadstavec prípadne konvica jemné dierky sa voda dostane rovnomerne na celý povrch substrátu. Pokiaľ sa voda pekne nevpije, treba stromček poliať viackrát a samozrejme čím skôr presadiť.

Ja osobne preferujem dažďovú vodu ale doma polievam s klasickou z vodovodu. Necháva to síce biely povlak na miske a substráte, ale ten pekne zojde dole ked začnem na jar zase používať dažďovú vodu.

Bonsai je dobre poliaty ak sa nám do podmisky vyleje voda. Vodu v podmiske nenechávame ale vylievame ju von. Zabránime tým zahnívaniu koreňov. Dobré riešenie je vysypať do podmisky zeolit alebo iný nasiakavý substrát . Ten vodu nasiakne a pomali uvolňuje, čím máme vyriešenú aj zvýšenu vlhkosť hlavne keď je stromček v suchom prostredí. Ďalšia zálievka sa aplikuje po preschnutí substrátu . Ak máte stromček zasadení v akadame tá po preschnuti zosvetleje ale treba zahrabnúť do substrátu či je aj hlbšie v miske suchý. Niekedy je na vrchu suchý a pod povrchom mokrý. Vtedy ešte nezalievame! Samozrejme sú druhy stromov ktoré nenechávame presychať, napr. Carmona a Serissa majú radšej mokrejší substrát . Fikus a Brest sa môže nechať preschnúť . Ak ideme preč na dlhšiu dobu tak stromček ponoríme do nadoby s vodou aspoň na desať minút . Takto vodou nasiaknutý stromček potom dáme niekde to tieňa, ideálne do kúpelne (chlad  a tma). Ďalšia možnosť je použiť knot keď jeden koniec vsunieme do substrátu a druhý do vedra s vodou. Mne sa v letných horúčavách osvedčilo dať malé stromčeky na veľkú podmisku a len do nej dolievať vodu. Stromčeky si ju zo spodu samé naťahali.

Pokiaľ sa nám stane že stromček viac preschne je lepšie polievať striedmo,pomaly . Nie je dobré na suchý stromček hneď  naliať veľa vody je to dvojitý šok. Najprv preschne a potom zase veľa vody.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri polievaní je zloženie subsrátu. Pokiaľ je bonsaj zasadení v akadame , teramole , perlite alebo v inom neorganickom substráte môžme polievať viac . Voda sa nasiakne do substrátu a ten ju pozvoľne uvoľňuje . Plus  bonsai len ťažko prelejete . Mínus žiadne živiny a v letných mesiacoch veľmi rýchlo preschne. Doporučujem pre skúsenejších pestovateľov ktorý si ustrážia zálievku a hnojenie. Prípadne  si bonsai zasadíme do substrátu, zloženého z neorganického(akadama,zeolit atď.)  + organického(rašelina) . Dlhšie nám udrží vodu , hnojivo sa skôr naviaže na organiku . Každý skúsený pestovateľ si časom začne miešať vlastný substrát . Vyskúša si viacero zložiek v rôznych pomeroch a v rôznych cenových reláciach. Na panelákovom balkone vyschne bonsai skôr ako niekomu v záhrade pri potoku . Iná vzdušná vlhkosť ,tieň a dalšie okolnosti ktoré musíme brať v úvahu.

Preto nie je dobré slepo následovať rôzne super substráty na bonsaje ale odskúšať si podľa skúseností a použiť najprv čo máme doma .  Prípadne sa poradiť s bonsajistom z vášho okolia . Prípadne Vám rádi pomôžeme.