Nový tovar doplníme čoskoro .

Zimovanie bonsajov

 

Mesiac November a December sú najlepšie na zazimovanie našich vonkajších bonsajov. Jedná sa hlavne o chúlostivejšie stromy( japonský javor ). Ihličnany väčšinou nechávame na svojom stanovisku aj dlhšie . Cieľom zazimovania ,nie je stromy dať do tepla,ale chrániť ich pred silným vetrom .V prírode sú korene stromov v zemi , na to treba pri zimovaní myslieť. Je dobre vytvoriť také podmienky pre zazimovanie aby mali stromy dostatok svetla a čerstvý vzduch . Ihličnany potrebujú v zime viac svetla ako listnaté . Preto môžeme listnaté stromy dať aj do tieňa. Miesto zazimovania je individuálne , každý máme ine podmienky .

Pokiaľ je prístup ku skleníku alebo foliovníku tak to treba využiť. Pokiaľ máme stromčeky v mrazuvzdorných miskách tak len poukladáme v skleníku na zem , jeden ku druhému. Pokiaľ misky nie su mrazuvzdorné tak radšej z nich vyberieme stromčeky vonku a prisypeme hlinou. Výdatne zalejeme . V zime už len prisypujeme čerstvým snehom , pozor keď mrzne nepolievame !

Ďalšia možnosť je balkón , logia. Ja som takto pár rokov zimoval bez väčších problémov. Klasické zeleninárske bedničky vyložíme polystyrénom. Dno a aj boky narežeme tesnejšie a v prípade potreby chytíme o bedničku drôtom. Na dno bedničky dáme piliny , strúžliny , polystyrenové guličky , kôru alebo čo uznéme za vhodné. Poriadne zaliaté stromčeky poukladáme na spodnú vrstvu v bedničke a vyplníme medzeri . Vrch tiež poriedne poprisypujeme . Je dôležité vytvoriť aj na vrchu substrátu vrstvu z pilín prípadne mulčovecej kôry  čím zabránime odparovaniu vody. A dbáme na to ,aby ihličnany mali dosť svetla. Pokiaľ budú extrémne mrazy na noc prikryjeme väčšiou plachtou, starou dekou .

Najzaúživanejšia metoda je stromy jednoducho zakopať vonku do závetria, priamo do zeme. Už s miskou alebo bez. Menej starostí s polievaním . V takomto prípade sa stromy prisypú pilinami , mulčovacou kôrou alebo čečinou.

V dnešnej dobe keď už nie je problém doplniť do zbierky aj stromy ktoré síce nie sú izbové ale vonkajší mráz by neprežili. Či už máme v našej zbierke Olivu , Azalku , Kaméliu ale aj Brest čínsky či Mirtu dávame ich na zimu do chladu . Ideálna je miestnosť s teplotou od 0 do + 8 stupňov. Áno , niektoré prežijú aj pri izbových teplotách ale nie je to pre nich veľmi zdravé. Je lepšie keď si v zime odýchnu a na jar je vidieť že rašia oveľa lepšie ako izbové .

 V Zime stromy neodchádzajú , je to stále na jar ! Previdelné posypovanie snehom nám zabráni preschnutiu . Nezabudnime na jar hlavne, keď je suchší strom začať včas zalievať. Zo skleníku vyberáme stromčeky skôr ako zo zeme. Skôr sa nám v skleníku nahreje vzduch a stromy sa niekedy začnú prebúdzať skôr ako by sme chceli. Pokiaľ sú už denné teploty dlhodobo v plusových teplotách je najlepší čas pripraviť predjarný postrek.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie