Srdečne Vás pozývame na výstavu Cassovia bonsai 2024 , ktorá sa bude konať 3.4.5.máj v Botanickej záhrade v Košiciach

Presádzanie bonsajov

V tomto článku si popíšeme presádzanie bonsajov krok za krokom .

Budeme presádzať interiérový bonsai , u nás dostupný bonsaj .Prvá vec ktorú spravíme je že stromček opatrne vyberieme z misky. Pomôže nám palička zo štetca alebo čínske paličky na jedenie , ktoré majú tupé hroty. Začneme s paličkou opatrne rozoberať koreňový bal  Niekedy nás prekvapia aj také paličky , rôznych veľkostí. Po rozčesaní a odstránení starej hliny , začnem opatrne rozoberať korene .

Po rozobratí začneme strihať hlavne hrubé a dlhé nepotrebné korene. Základom zastrihávania koreňov je dosiahnutie jemného rozvetvenia vlásočníc. Väčšie rany ošetrime tekutou alebo pastou na rany. Odstránime aj nepotrebné korene. Stromček pripravený na presadenie .

Ďalším krokom je výber misky. Existuje veľa pravidiel pri výbere misky , napr. glazované misky listnaté stromčeky a neglazované misky ihličnany. Ale to je iná téma .Najlepšie pravidlo je pravidlo že sadím do takej misky aká sa mne páči a nie výrobcovi prípadne predajcovi. Pamätáme na to že mi sa budeme o stromček denne starať tak nech sa nám páči v novej miske .Pokiaľ máme možnosť tak skúšame viac druhov misiek . Keď sme si vybrali misku tak si ju pripravíme na presadenie. Na dne misky sú otvory na odtok vody a na prichytenie drôtu , ktorým si zafixujeme stromček k miske. Na zakrytie otvorov použijeme pevnú plastovú sieťku .Použijeme na to kúsok drôtu ktorý si zohneme do požadovaného tvaru .  Zohnutým drôtom do tvaru mašličky si prichytíme sieťku pevne o dno misky . Ďalšie dve drôty ktoré prevedieme cez menšie otvory nám poslúžia na prichytenie stromčeka k miske .Po pripravení misky si namiešame substrát .Na spodok misky ako drenáž použijeme zeolit ak si to druh bonsaja vyžaduje, alebo substrát hrubšieho zrna.

Ďalej si pripravíme substrát , ja na bytové bonsaje používam akadamu miešanú zeolitom alebo pemzou. Záleží o aký strom ide , keď že bresty nemajú radi mokrý substrát použijem maximálne priepustnú zmes. Miešame 2diely akadamy a jeden diel  pemzy. Je veľmi neprofesionálne ak sa slepo pridržiavame radám do čoho sadiť, každý vám poradí niečo iné .Preto je lepšie si odskúšať ten daný substrát. U mňa hrá dôležitú rolu že sú stromčeky pod dohľadom celý deň. Pokiaľ ste pracovne zaťažený tak vám tento substrát v lete vyschne za pár hodín. V takomto prípade do poručujem pridať do substrátu zeminu ktorá udrží dlhšie substrát mokrý. Hlavne je všetko pred použitím preosiať a zbaviť prachu. Prachové častice sa premenia na blato a upchajú odtokové dierky na dne misky. U nás sa predávajú substráty už preosiate .

Ďalší  krok je vytvorenie kôpky na stred misky zo substrátu na ktorú usadíme stromček. Stromček mierne pootočíme na kôpke kým pekne dosadne a kontrolujeme si pohľadovú stranu. Pripravené drôty spojíme a zaviažeme. Drôty pevne dotiahneme no pozor na kôru. Korene obsypeme substrátom a paličkou jemnými krúživými pohybmi vnášame medzi korene. Nepycháme ! potrháme jemné vlásočnice ! . Stromček máme presadený .

Nasleduje zálievka , aj keď sme substrát preosiali nachádza sa v ňom trochu prachu. Preto je lepšie stromček poriadne osprchovať až kým nezačne vytekať hnedá voda. Polievame až kým netečie čistá voda. Presadený stromček umiestnime na pôvodné miesto , v lete tienime aspoň mesiac po presadení. Niekedy sa stane že stromček po takomto zákroku opadá. Netreba sa zľaknúť , ide o reakciu na zmenu. V taký čas obmedzíme zálievku , nemá listy nemá sa kde odparovať voda a môže hroziť odhnitie koreňov.

Držíme palce .