Starostlivosť o bonsaje

 

 

 

Polievanie bonsajov

Polievanie bonsajov
Najčastejšia otázka pri kúpe bonsai je ako ho mám strihať . Až druhá otázka je ako a ako často mám bonsai polievať . Prvá a najdôležitejšia vec pri našom prvom stromčeku je udržať stromček pri živote . Často počujem že sa namiesto polievania iba rosí.

Najlepšie prirovnanie je asi to, že keď som smädný, tak sa nesprchujem ale napijem sa!

Najlepšie je polievať bonsai ráno. V prírode to vyrieši ranná rosa a dážď . Bonsai je preto dobre umiestniť na dobre viditeľnom mieste . Najlepšie do kuchyne, kde sa ráno každý najviac zdržiava. Je dobré mať pripravenú vodu, či už vo fľaši alebo v konvičke . Ja osobne používam nadstavec na pet fľaše . Stromček zalejeme z vrchu . Tým že má nadstavec prípadne konvica jemné dierky sa voda dostane rovnomerne na celý povrch substrátu. Pokiaľ sa voda pekne nevpije, treba stromček poliať viackrát a samozrejme čím skôr presadiť.

Ja osobne preferujem dažďovú vodu ale doma polievam s klasickou z vodovodu. Necháva to síce biely povlak na miske a substráte, ale toho sa zbavíme keď začnem na jar zase používať dažďovú vodu.

Bonsai je dobre poliaty ak sa nám do podmisky vyleje voda. Vodu v podmiske nenechávame ale vylievame ju von. Zabránime tým zahnívaniu koreňov. Dobré riešenie je vysypať do podmisky zeolit alebo iný nasiakavý substrát . Ten vodu nasiakne a pomaly uvoľňuje, čím máme vyriešenú aj zvýšenú vlhkosť hlavne keď je stromček v suchom prostredí. Ďalšia zálievka sa aplikuje po preschnutí substrátu . Ak máte stromček zasadení v akadame tá po preschnuti zosvetleje ale treba zahrabnúť do substrátu či je aj hlbšie v miske suchý. Niekedy je na vrchu suchý a pod povrchom mokrý. Vtedy ešte nezalievame! Samozrejme sú druhy stromov ktoré nenechávame presychať, napr. Carmona ,Vtáči zob alebo Peprovník majú radšej mokrejší substrát . Fikus a Brest sa môže nechať preschnúť . Ak ideme preč na dlhšiu dobu tak stromček ponoríme do nádoby s vodou aspoň na desať minút . Takto vodou nasiaknutý stromček potom dáme niekde to tieňa, ideálne do kupelne (chlad a tma). Ďalšia možnosť je použiť knot keď jeden koniec vsunieme do substrátu a druhý do vedra s vodou. Mne sa v letných horúčavách osvedčilo dať malé stromčeky na veľkú podmisku a len do nej dolievať vodu. Stromčeky si ju zo spodu samé naťahali.

Pokiaľ sa nám stane že stromček viac preschne je lepšie polievať striedmo, pomaly . Nie je dobré na suchý stromček hneď naliať veľa vody je to dvojitý šok. Najprv preschne a potom zase veľa vody.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri polievaní je zloženie substratu. Pokiaľ je bonsaj zasadení v akadame , pemze, alebo v inom neorganickom substráte môžeme polievať viac . Voda sa nasiakne do substrátu a ten ju pozvoľne uvoľňuje . Plus bonsai len ťažko prelejete . Mínus žiadne živiny a v letných mesiacoch veľmi rýchlo preschne. Doporučujem pre skúsenejších pestovateľov ktorý si ustrážia zálievku a hnojenie. Prípadne si bonsai zasadíme do substrátu, zloženého z neorganického(akadama,zeolit atď.) + organického(rašelina) . Dlhšie nám udrží vodu , hnojivo sa skôr naviaže na organiku . Každý skúsený pestovateľ si časom začne miešať vlastný substrát . Vyskúša si viacero zložiek v rôznych pomeroch a v rôznych cenových reláciach. Na panelákovom balkone vyschne bonsai skôr ako niekomu v záhrade pri potoku . Iná vzdušná vlhkosť ,tieň a dalšie okolnosti ktoré musíme brať v úvahu.

Preto nie je dobré slepo nasledovať rôzne super substráty na bonsaje ale odskúšať si podľa skúseností a použiť najprv čo máme doma . Prípadne sa poradiť s bonsajistom z vášho okolia . Prípadne Vám rádi pomôžeme.

Čítať článok
Presádzanie bonsajov

Presádzanie bonsajov
V tomto článku si popíšeme presádzanie bonsajov krok za krokom .

Budeme presádzať interiérový bonsai , u nás dostupný bonsaj .Prvá vec ktorú spravíme je že stromček opatrne vyberieme z misky. Pomôže nám palička zo štetca alebo čínske paličky na jedenie , ktoré majú tupé hroty. Začneme s paličkou opatrne rozoberať koreňový bal Niekedy nás prekvapia aj také paličky , rôznych veľkostí. Po rozčesaní a odstránení starej hliny , začnem opatrne rozoberať korene .

Po rozobratí začneme strihať hlavne hrubé a dlhé nepotrebné korene. Základom zastrihávania koreňov je dosiahnutie jemného rozvetvenia vlásočníc. Väčšie rany ošetrime tekutou alebo pastou na rany. Odstránime aj nepotrebné korene. Stromček pripravený na presadenie .

Ďalším krokom je výber misky. Existuje veľa pravidiel pri výbere misky , napr. glazované misky listnaté stromčeky a neglazované misky ihličnany. Ale to je iná téma .Najlepšie pravidlo je pravidlo že sadím do takej misky aká sa mne páči a nie výrobcovi prípadne predajcovi. Pamätáme na to že mi sa budeme o stromček denne starať tak nech sa nám páči v novej miske .Pokiaľ máme možnosť tak skúšame viac druhov misiek . Keď sme si vybrali misku tak si ju pripravíme na presadenie. Na dne misky sú otvory na odtok vody a na prichytenie drôtu , ktorým si zafixujeme stromček k miske. Na zakrytie otvorov použijeme pevnú plastovú sieťku .Použijeme na to kúsok drôtu ktorý si zohneme do požadovaného tvaru . Zohnutým drôtom do tvaru mašličky si prichytíme sieťku pevne o dno misky . Ďalšie dve drôty ktoré prevedieme cez menšie otvory nám poslúžia na prichytenie stromčeka k miske .Po pripravení misky si namiešame substrát .Na spodok misky ako drenáž použijeme zeolit ak si to druh bonsaja vyžaduje, alebo substrát hrubšieho zrna.

Ďalej si pripravíme substrát , ja na bytové bonsaje používam akadamu miešanú zeolitom alebo pemzou. Záleží o aký strom ide , keď že bresty nemajú radi mokrý substrát použijem maximálne priepustnú zmes. Miešame 2diely akadamy a jeden diel pemzy. Je veľmi neprofesionálne ak sa slepo pridržiavame radám do čoho sadiť, každý vám poradí niečo iné .Preto je lepšie si odskúšať ten daný substrát. U mňa hrá dôležitú rolu že sú stromčeky pod dohľadom celý deň. Pokiaľ ste pracovne zaťažený tak vám tento substrát v lete vyschne za pár hodín. V takomto prípade do poručujem pridať do substrátu zeminu ktorá udrží dlhšie substrát mokrý. Hlavne je všetko pred použitím preosiať a zbaviť prachu. Prachové častice sa premenia na blato a upchajú odtokové dierky na dne misky. U nás sa predávajú substráty už preosiate .

Ďalší krok je vytvorenie kôpky na stred misky zo substrátu na ktorú usadíme stromček. Stromček mierne pootočíme na kôpke kým pekne dosadne a kontrolujeme si pohľadovú stranu. Pripravené drôty spojíme a zaviažeme. Drôty pevne dotiahneme no pozor na kôru. Korene obsypeme substrátom a paličkou jemnými krúživými pohybmi vnášame medzi korene. Nepycháme ! potrháme jemné vlásočnice ! . Stromček máme presadený .

Nasleduje zálievka , aj keď sme substrát preosiali nachádza sa v ňom trochu prachu. Preto je lepšie stromček poriadne osprchovať až kým nezačne vytekať hnedá voda. Polievame až kým netečie čistá voda. Presadený stromček umiestnime na pôvodné miesto , v lete tienime aspoň mesiac po presadení. Niekedy sa stane že stromček po takomto zákroku opadá. Netreba sa zľaknúť , ide o reakciu na zmenu. V taký čas obmedzíme zálievku , nemá listy nemá sa kde odparovať voda a môže hroziť odhnitie koreňov.

Držíme palce .

Čítať článok
Zimovanie bonsajov

Zimovanie bonsajov


Mesiac November a December sú najlepšie na zazimovanie našich vonkajších bonsajov. Jedná sa hlavne o chúlostivejšie stromy( japonský javor).

Ihličnany väčšinou nechávame na svojom stanovisku aj dlhšie . Cieľom zazimovania ,nie je stromy dať do tepla,ale chrániť ich pred silným vetrom .V prírode sú korene stromov v zemi , na to treba pri zimovaní myslieť. Je dobre vytvoriť také podmienky pre zazimovanie aby mali stromy dostatok svetla a čerstvý vzduch . Ihličnany potrebujú v zime viac svetla ako listnaté . Preto môžeme listnaté stromy dať aj do tieňa. Miesto zazimovania je individuálne , každý máme ine podmienky .

Pokiaľ je prístup ku skleníku alebo foliovníku tak to treba využiť. Pokiaľ máme stromčeky v mrazuvzdorných miskách tak len poukladáme v skleníku na zem , jeden ku druhému. Pokiaľ misky nie su mrazuvzdorné tak radšej z nich vyberieme stromčeky vonku a prisypeme hlinou. Výdatne zalejeme . V zime už len prisypujeme čerstvým snehom , pozor keď mrzne nepolievame !

Ďalšia možnosť je balkón , logia. Ja som takto pár rokov zimoval bez väčších problémov. Klasické zeleninárske bedničky vyložíme polystyrénom. Dno a aj boky narežeme tesnejšie a v prípade potreby chytíme o bedničku drôtom. Na dno bedničky dáme piliny , strúžliny , polystyrenové guličky , kôru alebo čo uznéme za vhodné. Poriadne zaliaté stromčeky poukladáme na spodnú vrstvu v bedničke a vyplníme medzeri . Vrch tiež poriedne poprisypujeme . Je dôležité vytvoriť aj na vrchu substrátu vrstvu z pilín prípadne mulčovecej kôry čím zabránime odparovaniu vody. A dbáme na to ,aby ihličnany mali dosť svetla. Pokiaľ budú extrémne mrazy na noc prikryjeme väčšiou plachtou, starou dekou .

Najzaúživanejšia metoda je stromy jednoducho zakopať vonku do závetria, priamo do zeme. Už s miskou alebo bez. Menej starostí s polievaním . V takomto prípade sa stromy prisypú pilinami , mulčovacou kôrou alebo čečinou.

V dnešnej dobe keď už nie je problém doplniť do zbierky aj stromy ktoré síce nie sú izbové ale vonkajší mráz by neprežili. Či už máme v našej zbierke Olivu , Azalku , Kaméliu ale aj Brest čínsky či Mirtu dávame ich na zimu do chladu . Ideálna je miestnosť s teplotou od 0 do + 8 stupňov. Áno , niektoré prežijú aj pri izbových teplotách ale nie je to pre nich veľmi zdravé. Je lepšie keď si v zime odýchnu a na jar je vidieť že rašia oveľa lepšie ako izbové .

V Zime stromy neodchádzajú , je to stále na jar ! Previdelné posypovanie snehom nám zabráni preschnutiu . Nezabudnime na jar hlavne, keď je suchší strom začať včas zalievať. Zo skleníku vyberáme stromčeky skôr ako zo zeme. Skôr sa nám v skleníku nahreje vzduch a stromy sa niekedy začnú prebúdzať skôr ako by sme chceli. Pokiaľ sú už denné teploty dlhodobo v plusových teplotách je najlepší čas pripraviť predjarný postrek.

Čítať článok
3 položiek celkom