Srdečne Vás pozývame na výstavu Cassovia bonsai 2024 , ktorá sa bude konať 3.4.5.máj v Botanickej záhrade v Košiciach

Zimovanie bonsajov

Mesiac November a December sú najlepšie na zazimovanie našich vonkajších bonsajov. Jedná sa hlavne o chúlostivejšie stromy( japonský javor ). Ihličnany väčšinou nechávame na svojom stanovisku aj dlhšie . Cieľom zazimovania ,nie je stromy dať do tepla,ale chrániť ich pred silným vetrom .V prírode sú korene stromov v zemi , na to treba pri zimovaní myslieť. Je dobre vytvoriť také podmienky pre zazimovanie aby mali stromy dostatok svetla a čerstvý vzduch . Ihličnany potrebujú v zime viac svetla ako listnaté . Preto môžeme listnaté stromy dať aj do tieňa. Miesto zazimovania je individuálne , každý máme ine podmienky .

Pokiaľ je prístup ku skleníku alebo foliovníku tak to treba využiť. Pokiaľ máme stromčeky v mrazuvzdorných miskách tak len poukladáme v skleníku na zem , jeden ku druhému. Pokiaľ misky nie su mrazuvzdorné tak radšej z nich vyberieme stromčeky vonku a prisypeme hlinou. Výdatne zalejeme . V zime už len prisypujeme čerstvým snehom , pozor keď mrzne nepolievame !

Ďalšia možnosť je balkón , logia. Ja som takto pár rokov zimoval bez väčších problémov. Klasické zeleninárske bedničky vyložíme polystyrénom. Dno a aj boky narežeme tesnejšie a v prípade potreby chytíme o bedničku drôtom. Na dno bedničky dáme piliny , strúžliny , polystyrenové guličky , kôru alebo čo uznéme za vhodné. Poriadne zaliaté stromčeky poukladáme na spodnú vrstvu v bedničke a vyplníme medzeri . Vrch tiež poriedne poprisypujeme . Je dôležité vytvoriť aj na vrchu substrátu vrstvu z pilín prípadne mulčovecej kôry  čím zabránime odparovaniu vody. A dbáme na to ,aby ihličnany mali dosť svetla. Pokiaľ budú extrémne mrazy na noc prikryjeme väčšiou plachtou, starou dekou .

Najzaúživanejšia metoda je stromy jednoducho zakopať vonku do závetria, priamo do zeme. Už s miskou alebo bez. Menej starostí s polievaním . V takomto prípade sa stromy prisypú pilinami , mulčovacou kôrou alebo čečinou.

V dnešnej dobe keď už nie je problém doplniť do zbierky aj stromy ktoré síce nie sú izbové ale vonkajší mráz by neprežili. Či už máme v našej zbierke Olivu , Azalku , Kaméliu ale aj Brest čínsky či Mirtu dávame ich na zimu do chladu . Ideálna je miestnosť s teplotou od 0 do + 8 stupňov. Áno , niektoré prežijú aj pri izbových teplotách ale nie je to pre nich veľmi zdravé. Je lepšie keď si v zime odýchnu a na jar je vidieť že rašia oveľa lepšie ako izbové .

 V Zime stromy neodchádzajú , je to stále na jar ! Previdelné posypovanie snehom nám zabráni preschnutiu . Nezabudnime na jar hlavne, keď je suchší strom začať včas zalievať. Zo skleníku vyberáme stromčeky skôr ako zo zeme. Skôr sa nám v skleníku nahreje vzduch a stromy sa niekedy začnú prebúdzať skôr ako by sme chceli. Pokiaľ sú už denné teploty dlhodobo v plusových teplotách je najlepší čas pripraviť predjarný postrek.